7 ushqimet që mund të lehtësojnë çuditërisht stresin- Bujqësia Moderne

Nëse ndiheni të stresuar, është e natyrshme të kërkoni lehtësim.
Ndërsa periudhat e stresit të rastit janë të vështira për tu shmangur, stresi kronik mund të sjellë një dëm serioz në shëndetin tuaj fizik dhe emocional. Në fakt, kjo mund të rrisë rrezikun tuaj për sëmundje si sëmundja e zemrës dhe depresioni.
Interesante, disa ushqime dhe pije mund të kenë cilësi lehtësuese të stresit.

1. Pluhur matcha
Ky pluhur i gjallë çaji jeshil është i popullarizuar në mesin e entuziastëve të shëndetit sepse është i pasur me L-theaninë, një aminoacid jo-proteina me veti të fuqishme lehtësuese të stresit.
Matcha është një burim më i mirë i këtij aminoacidi sesa llojet e tjera të çajit jeshil, pasi është bërë nga gjethet e çajit jeshil të rritur në hije. Ky proces rrit përmbajtjen e tij të përbërjeve të caktuara, duke përfshirë L-theaninë.
Si te studimet njerëzore ashtu edhe ato mbi kafshët tregojnë se matça mund të zvogëlojë stresin nëse përmbajtja e saj në L-theaninë është mjaft e lartë dhe kafeina e saj është e ulët.

2. Gjethorja zvicerane

Gjethorja zvicerane është një perime me gjethe jeshile që është e mbushur me lëndë ushqyese që luftojnë stresin.
Vetëm 1 filxhan e gatuar përmban 36% të konsumit të rekomanduar për magnez, i cili luan një rol të rëndësishëm në reagimin e stresit të trupit tuaj.
Nivelet e ulëta të këtij minerali shoqërohen me kushte si ankthi dhe sulmet e panikut. Plus, stresi kronik mund të zbrazë rezervat e magnezit të trupit tuaj, duke e bërë këtë mineral veçanërisht të rëndësishëm kur jeni të stresuar.

3. Vezët
Vezët shpesh referohen si multivitamina e natyrës për shkak të profilit të tyre ushqyes mbresëlënës. Vezët e plota janë të mbushura me vitamina, minerale, aminoacide dhe antioksidantë të nevojshëm për një përgjigje të shëndetshme të stresit.
Vezët e plota janë veçanërisht të pasura me kolinë, një lëndë ushqyese që gjendet në sasi të mëdha vetëm në disa ushqime. Kolina është treguar se luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e trurit dhe mund të mbrojë nga stresi.

4. Butakët
Butakët, të cilët përfshijnë midhje, molusqe dhe goca deti, janë të pasura me aminoacide si taurina, e cila është studiuar për vetitë e saj potenciale për rritjen e humorit.
Taurina dhe aminoacidet e tjera janë të nevojshme për të prodhuar neurotransmetues si dopamina, të cilat janë thelbësore për rregullimin e reagimit të stresit. Në fakt, studimet tregojnë se taurina mund të ketë efekte antidepresive.
Butakët janë gjithashtu të ngarkuar me vitaminë B12, zink, bakër, mangan dhe selen, të gjitha këto mund të ndihmojnë në rritjen e humorit.

5. Farat e lulediellit
Farat e lulediellit janë një burim i pasur i vitaminës E. Kjo vitaminë e tretshme në yndyrë vepron si një antioksidant i fuqishëm dhe është thelbësor për shëndetin mendor.
Një konsum i ulët i kësaj lënde ushqyese shoqërohet me ndryshimin e humorit dhe depresionin.
Farat e lulediellit janë gjithashtu të larta në lëndë ushqyese të tjera që ulin stresin, duke përfshirë magnez, mangan, selen, zink, vitamina B dhe bakër.

6. Çaj kamomili
Kamomili është një barishte medicinale që është përdorur që nga kohërat antike si një zvogëlues natyral i stresit. Çaji dhe ekstrakti i tij janë treguar për të nxitur gjumin e qetë dhe për të zvogëluar simptomat e ankthit dhe depresionit.

7. Brokoli
Perimet krucifer si brokoli janë disa nga burimet ushqimore më të përqendruara të disa lëndëve ushqyese – përfshirë magnez, vitaminë C dhe folate – që janë provuar se luftojnë simptomat e depresionit.
Brokoli është gjithashtu i pasur me sulforafan, një përbërje squfuri që ka veti neuroprotektive dhe mund të ofrojë efekte qetësuese dhe antidepresive. /Bujqësia Moderne

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *