Konsumoni ushqim të vërtetë! (bujqesiamoderne.com)

Ushqimi i vërtetë është ushqim i plotë, me një përbërës të vetëm.
Kryesisht është i papërpunuar, pa aditivë kimikë dhe i pasur me lëndë ushqyese.
Në thelb, është lloji i ushqimit që qeniet njerëzore hanë ekskluzivisht për mijëra vjet. Sidoqoftë, që kur ushqimet e përpunuara u bënë të njohura në shekullin e 20-të, dieta është zhvendosur drejt vakteve të gatshme për të ngrënë.
Ndërsa ushqimet e përpunuara janë të përshtatshme, ato gjithashtu dëmtojnë shëndetin tuaj. Në fakt, ndjekja e një diete të bazuar në ushqim të vërtetë mund të jetë një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për të ruajtur shëndetin dhe një cilësi të lartë të jetës.

Këtu janë 6 arsye për të ngrënë ushqim të vërtetë.

1. I mbushur me lëndë ushqyese të rëndësishme

Ushqimet e papërpunuara të kafshëve dhe bimëve sigurojnë vitaminat dhe mineralet që ju nevojiten për shëndetin optimal.
Për shembull, 1 filxhan speca të kuq, brokoli ose feta portokalli përmbajn më shumë se 100% të RDI për Vitaminën-C
Vezët dhe mëlçia janë veçanërisht të larta me kolinë, një lëndë ushqyese thelbësore për funksionimin e duhur të trurit.
Dhe një arrë e vetme braziliane siguron të gjithë selenin që ju nevojitet për një ditë të tërë.
Në fakt, shumica e ushqimeve të plota janë burime të mira vitaminash, mineralesh dhe ushqyesish të tjerë të dobishëm.

 

2. Ka përmbajtje të lartë me fibra

Fibrat sigurojnë shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë rritjen e funksionit të tretjes, shëndetin metabolik dhe ndjenjat e ngopjes. Ushqime si avokado, fara chia, farë liri dhe manaferra janë veçanërisht të larta në fibra të shëndetshme, krahas fasuleve dhe bishtajoreve.
Konsumimi i fibrave përmes ushqimeve të plota është shumë më i mirë sesa marrja e një suplementi ose ngrënia e ushqimit të përpunuar me fibra të shtuar.

3. Të mira për lëkurën tuaj

Përveç promovimit të shëndetit më të mirë të përgjithshëm, ushqimi i vërtetë ushqen dhe ndihmon në mbrojtjen e lëkurës tuaj.
Për shembull, çokollata e zezë dhe avokado janë treguar për të mbrojtur lëkurën nga dëmtimi i diellit.
Studimet sugjerojnë që ngrënia e më shumë perimeve, peshkut, fasuleve dhe vajit të ullirit mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrudhave, humbjen e elasticitetit dhe ndryshime të tjera të lëkurës në lidhje me moshën.

4. Ndihmon në uljen e triglicerideve

Nivelet e triglicerideve në gjak ndikohen fuqimisht nga marrja e ushqimit.
Për shkak se trigliceridet kanë tendencë të rriten kur hani sheqer dhe karbohidrate të rafinuar, është më mirë të minimizoni këto ushqime ose t’i hiqni ato plotësisht nga dieta juaj.
Për më tepër, duke përfshirë ushqime të papërpunuara si peshk, mish pa dhjamë, perime dhe arra është treguar që ul ndjeshëm nivelet e triglicerideve.

5. Të shëndetshme për traktin tuaj të tretjes

Ngrënia e ushqimit të vërtetë mund të jetë e dobishme për mikrobiomën tuaj të zorrëve, e cila i referohet baktereve që jetojnë në traktin tuaj të tretjes.
Në të vërtetë, shumë ushqime të vërteta funksionojnë si prebiotikë – ushqim që bakteret tuaja të zorrëve fermentohen në acide yndyrore me zinxhir të shkurtër. Përveç promovimit të shëndetit të zorrëve, këto acide yndyrore mund të përmirësojnë kontrollin e sheqerit në gjak.
Burimet e vërteta të ushqimit të prebiotikëve përfshijnë hudhrën, shpargun dhe kakaon.

6. Merr fokusin nga dietat

Një mentalitet diete mund të jetë i dëmshëm sepse kufizon përqendrimin tuaj në peshën tuaj.
Në fakt, ushqimi i mirë ka të bëjë shumë më shumë sesa humbja e peshës. Dhe gjithashtu për të pasur energji të mjaftueshme dhe për tu ndjerë të shëndetshëm.
Përqendrimi në ushqimin e vërtetë në vend të dietës mund të jetë një mënyrë shumë më e qëndrueshme dhe e kënaqshme për të jetuar. Në vend që të detyroni humbjen e peshës, lëreni humbjen e peshës të vijë si një efekt anësor natyral i një diete më të mirë dhe shëndetit të përmirësuar të metabolizmit.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *