Cili është fruti i egër mrekullibërës për shëndetin e zemrës dhe gjithë organizmin (VIDEO)

Crataegus monogyna është një specie (murrizi) që është vendas në Afrikën Veriperëndimore, Evropë dhe Azinë Perëndimore. Konsiderohet si një bar i keq invaziv në pjesë të ndryshme të botës. Është një shkurre ose kaçubë e vogël e cila ka lartësi 5 deri 14 m. Bima lulëzon në maj e me lule në grupe të vogla të bardha, rozë ose të kuqe. Ka gjethe me shkëlqim të cilat rriten në forma dhe madhësi të ndryshme.

Që nga shekulli i parë, murrizi është përdorur për trajtimin e problemeve të zemrës, sëmundje të frymëmarrjes dhe sëmundjet e qarkullimit të gjakut. Këto fruta janë përdorur për të kuruar tensionin e lartë të gjakut, dhe forcim të arterieve, dhimbje gjoksi dhe dështim të zemrës. Lulet dhe gjethet përdoren gjithashtu për qëllime mjekësore. Studimet laboratorike kanë treguar se murrizi ka antioksidantë të tillë si quercetin dhe procyandins oligomerike që ndihmojnë në eliminimin e radikaleve të lira që dëmtojnë membranat qelizore dhe gjithashtu shkaktojnë vdekjen e qelizave. Flavonoidët ndihmojnë për të nxitur qarkullimin e gjakut, ndihmojnë në zgjerimin e enëve të gjakut dhe parandalojnë dëmtimin e enëve të gjakut. Lulet dhe gjethet përmbajnë më shumë flavonoide në krahasim me frutat.

 

Historia

 

Murriz është përdorur për qëllime terapeutike dhe dekorative që datojnë prej para 2,000 viteve. Grekët dhe Romakët e lashtë e përdornin atë për kurora dhe buqeta martese për ceremonitë e martesës. Romakët i konsideronin gjethet që kishin aftësinë për të kundërshtuar shpirtrat e këqij. Në mjekësinë popullore, gjethet dhe lulet përdoren si tonik për zemrën.

Murrizi ishte përdorur në të kaluarën si një diuretik për të trajtuar gurët në veshka. Më vonë në vitet 1800, mjekët gjetën disa përfitime të Murrizit për zemrën. Ekstrakti i bërë me përdorimin e gjetheve dhe luleve ishte efektiv në shëndetin e zemrës dhe shtrëngimin e muskujve të zemrës. Murriz ka flavonoide që është në gjendje të nxisë qarkullimin e gjakut në zemër me zgjerimin e enëve të gjakut në arteriet koronare. Vendasit amerikanë përdorën murrizin si një trajtim për reumatizmin dhe sëmundjet e zemrës.

Bima

 

Murrizi ka ferra të mprehta me gjatësi 1-1,5 m. Gjethet janë thellësisht të lobuara, të gjata 2 deri në 4 cm. Nën gjethet janë më të zbehta dhe sipërfaqja e sipërme është e gjelbër e errët. Lulet hermafrodite kanë pesë petale të bardha, me një pistil të vetëm, thekë të kuqërremtë dhe me diametër 1 cm. Pjalmimi bëhet nga bletët, dhe insekteve të tjera. Frutat janë si manaferrat me përmasa 1 cm të gjata me farë të vetme brenda. Formohen nga maji deri në shtator. zakonisht ka ngjyrë të kuqe të errët.

Përfitimet shëndetësore të murrizit

 

Murrizi përdoret në karamele dhe pije për shkak të aromës së tij të ëmbël dhe të theksuar. Përveç përdorimit të tij të kuzhinës, përdoret në Kinë dhe Indi për përdorime medicinale si një ndihmë tretëse dhe rrit shëndetin kardiovaskular. Murrizi ka përfitime të shumta shëndetësore duke përfshirë ankthin, rregullimin e presionit të gjakut, nxit tretjen, parandalon sëmundjet e zemrës, dhimbjet e gjoksit, promovon shëndetin e frymëmarrjes, promovon tretjen, trajtimin për infeksionet e zorrëve, përmirëson gjendjen e lëkurës.

  1. Dhimbjet në pjesën e poshtme të gjoksit

 

Dhimbja e kraharorit njihet gjithashtu si angina që është shumë e dhimbshme por jo gjithmonë tregon sulm në zemër. Por është më mirë të këshilloheni me mjekun sepse mund të jetë një sinjal për problemet kardiovaskulare. Murrizi mund të ulë dhimbjen e gjoksit dhe është përdorur në mjekësinë tradicionale për mijëra vjet.

  1. Shëndeti kardiovaskular

 

Murrizi ka ndikim pozitiv në shëndetin e zemrës. Ka aftësinë për të ulur shanset e problemeve kardiovaskulare me një rritje të qëndrueshmërisë, duke rritur energjinë, gulçim më të ulët dhe gjithashtu eliminon lodhjen. Këto fruta të vegjël përmbajnë katekina, saponina, përbërje organike dhe antioksidantë të tjerë që kundërveprojnë radikalet e lira që ndikojnë në shëndetin e zemrës.

  1. Normalizon presionin e gjakut

 

Murrizi ndihmon për të normalizuar nivelin e presionit të gjakut. Përzierja e përbërë që gjendet në Murriz krijon presion të shëndetshëm të gjakut në sistem dhe është i dobishëm për pacientët me hipertension dhe hipotension.

  1. Promovoni imunitetin

 

Antioksidantët ndihmojnë në eliminimin e toksinave të dëmshme në trup. Vitamina C ndihmon për të promovuar aktivitetin e qelizave të bardha të gjakut për të promovuar shëndetin e përgjithshëm.

  1. Ul ankthin

 

Murrizi është i dobishëm për gjendje psikologjike të tilla si ankthi, stresi dhe depresioni. Efektive për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Ka një ndikim jetësor në nivelet hormonale.

  1. Përmirësoni njohjen

 

Murrizi ndihmon në qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin që çon në një nivel të lartë gatishmërie dhe energjie. Oksigjenizimi i duhur i të gjitha pjesëve të trupit përmirëson aftësitë njohëse, ngritin nivelet e energjisë si dhe metabolizmin.

  1. Shëndeti i tretjes

 

Murrizi ka përbërje organike që përmirësojnë tretjen e lëndëve ushqyese. Përmirëson procesin e tretjes dhe eliminon problemet si kapsllëku, ngërçet, fryrja e barkut dhe gjendje të tjera serioze si ulcera dhe kanceri i zorrës së trashë.

  1. Shëndeti i lëkurës

 

Antioksidantët që gjenden në Murriz janë të dobishëm në trajtimin e plagëve, djegieve dhe puçrrave nëse aplikohen lokalisht në lëkurë. Ka përbërje anti-inflamatore që ulin kruajtjen në shërimin e plagëve dhe kushteve të lëkurës siç janë psoriaza dhe ekzema.

  1. Parandalon infeksionet

 

Së bashku me rritjen e shëndetit të tretjes, ajo promovon marrjen e lëndëve ushqyese dhe gjithashtu eliminon kapsllëkun. Ai eliminon infeksionet e zorrëve të tilla si krimbat e shiritave nga trupi.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *