8 ushqimet më të mira për të forcuar trurin dhe kujtesën tuaj!

8 ushqimet më të mira për të forcuar trurin dhe kujtesën tuaj!

 

Nëse nuk mund të mbani mend se ku i keni lënë çelësat tuaj ose telefonin tuaj, nuk jeni i vetmi. Mangësitë ushqyese; ngrënia e ushqimeve të gabuara dhe dëmtimi inflamacioni i radikalëve të lirë që rezultojnë; plakja; madje edhe gjendje të tilla si hipotiroidizmi dhe sëmundje të tjera mund të ndikojnë në aftësinë tonë për të menduar qartë dhe për të kujtuar gjëra të rëndësishme dhe ndonjëherë mund të çojnë në sëmundje kronike të tilla si Alzheimer dhe Parkinson. Lajmi i mirë? Ju mund të përmirësoni mënyrën e funksionimit të trurit tuaj duke zgjedhur një dietë më të mirë për trurin tuaj, së bashku me bimë të dobishme, suplemente dhe mjete të tjera natyrore.

Ushqyesit e nevojshëm

Ushqimet e mbushura me yndyrna të ngopura përmbajnë acide yndyrore omega-6 , dhe këto inkurajojnë prodhimin e kimikateve inflamatore të quajtura prostaglandina në trup, duke rezultuar në dëmtime radikale të lira në tru dhe duke çuar në gjendje të tilla si Alzheimer, sëmundja e Parkinsonit, ADHD, dhe depresioni. Fatkeqësisht, shumica prej nesh nuk i merr antioksidantët që na duhen për të luftuar dëmtimin oksidativ. Hulumtimet tregojnë se shumica prej nesh marrim gjysmën e perimeve tona duke ngrënë patate të dobëta nga lëndët ushqyese , marule ajsberg dhe domate të konservuara.

Ushqimet që thuhet se rrisin më së miri gatishmërinë mendore janë perimet me gjethe të gjelbërta (të pasura me klorofil, e cila ndihmon trupin të përdorë më mirë oksigjenin), kafeja , liri , arroret , lulelakëra , boronica (me shumë antioksidantë) dhe peshqit të yndyrshëm të kripur si salmoni , merluc , sardele; janë të gjitha të pasura me acide yndyrore omega-3 . Yndyrnat Omega-3 janë thelbësore sepse trupi juaj nuk i bën dot – përkundrazi, ju duhet t’i merrni ato përmes ushqimit ose suplementeve.

 

Ushqime që rrisin aktivitetin e trurit

Ushqimet specifike dhe lëndët ushqyese këtu mund të bëjnë një ndryshim në shëndetin e trurit duke përmirësuar funksionin mendor, qartësinë dhe kujtesën:

1.      Vaj kokosi

Truri juaj ushqehet nga glukoza që shndërrohet nga insulina në energji. Nëse nuk keni glukozë të mjaftueshme, truri juaj thjesht nuk funksionon gjithashtu. Vaji i kokosit mund të ndihmojë. Kjo sepse ketonet në trup që ndihmojnë në shndërrimin e dhjamit në energji (në krahasim me glukozën) vijnë nga trigliceridet me zinxhir të mesëm (MCT) që gjenden në vajin e kokosit . Në fakt, vaji i kokosit përmban 66 përqind MCT. Filloni me 1 lugë çaji në ditë me ushqim dhe gradualisht vazhdoni deri në 1 lugë gjelle (14 g) në ditë për përfitim maksimal.

 

2.      Çaji i gjelbër

Ai përmban kimikate fitokimike (nga fjala greke që do të thotë “bimë”) të quajtura katekina, antioksidantë të fuqishëm me veti të fuqishme anti-inflamatore që parandalojnë dëmtimin e qelizave nervore që është karakteristikë e kushteve të tilla si sëmundjet e Alzheimerit dhe Parkinsonit.

 

3.      Arrorët

Neuroshkencëtarët në Universitetin e Illinois-Chicago zbuluan se arrat, në veçanti, bajamet , parandalojnë rënien mendore ndërsa plakemi. Bajamet përmbajnë acide të mira yndyrore si ato në vajin e ullirit , me shumë yndyrna të pangopura. Bajamet përmbajnë 10 IU të vitaminës antioksiduese E (alfa-tokoferol) dhe janë gjithashtu burime të mira ushqyesish me magnez , bakër , kalcium dhe riboflavinë .

 

4. Ushqimet të purpurta dhe të kuqe

Kur hani boronica , qershi të errëta , shegë , rrush të zi dhe panxhar, prekni fuqinë e antocianinave, antioksidantëve të fortë që mbrojnë enët e gjakut dhe përmirësojnë komunikimin midis qelizave nervore. Një studim në Revistën Amerikane të Ushqimit Klinik (2005) tregoi se fitokimikatet si antocianina në boronicat mund të rrisin sinjalizimin midis qelizave nervore. Boronicat gjithashtu mund t’i bëjnë receptorët e qelizave nervore më efektive kur lidhen me lajmëtarët kimikë të trurit.

 

5. Ushqimet e gjelbërta

Perimet e gjelbërta përmbajnë magnez që ul nivelet e proteinave reaktive C (CRP), një shënjues i gjakut i inflamacionit. Karakteristikat e tyre antioksiduese ndihmojnë në mbrojtjen e sistemit nervor qendror nga dëmtimet e shkaktuara nga oksidimi. Ato gjithashtu përmirësojnë kujtesën.

 

6. Çokollata e zezë

Ky shpërblim është i pasur me antioksidantë. Zgjidhni çokollatë të zezë organike sepse është e lirë nga pesticidet. E cila gjithashtu ka p♪7rmbajtje më të ulët të sheqerit , i cili nxit inflamacionin në trup.

 

7. Farat e susamit

Këto punojnë si një antioksidant për të mbrojtur yndyrnat që përbëjnë muret e qelizave tona. Studimet tregojnë se farat e susamit të zi të njohura në Japoni janë edhe më efektive se farat e susamit të bardhë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimet e radikalëve të lirë.

 

8. Turmeriku

Një studim në Journal of Biological Chemistry tregon se ky pluhur natyral, anti-inflamator i verdhë që gjendet në kerri mund të jetë një përmirësues efektiv i një enzime që mbron trurin kundër kushteve oksiduese të tilla si sëmundja e Alzheimerit. Mund ta merrni edhe si suplement.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *