Limoni fruti që duhet konsumuar patjetër!

Në 1747, studiuesi britanik James Lind bëri histori me disa nga eksperimentet e para të kontrolluara mjekësore të kryera ndonjëherë. Ai po përpiqej të gjente një kurë për skorbutin dhe zbuloi se limonët punonin aq mirë sa që brenda një jave, pacientët që po mjekonte ishin përsëri në këmbë. Sot, ne e dimë pse: Një limon i vetëm ju jep 139 për qind të vitaminës C tuaj ditore.

 

Live Science thotë se kjo nuk është e vetmja gjë e mirë që ka lidhje me limonët. Ata janë me pak kalori, pa yndyrë dhe plot acid folik që është treguar për të ndihmuar në mbrojtjen nga goditjet në tru dhe për të përmirësuar shëndetin kardiovaskular. Për këdo që është i prirur për gurë në veshka, ata do t’ju ndihmojnë edhe atje. Gjysmë filxhan me lëng limoni në ditë është treguar për të parandaluar formimin e gurëve dhe studimet kanë sugjeruar, ju gjithashtu po ndihmoni trupin tuaj të mbrohet kundër kolesterolit të lartë dhe madje edhe nga kanceri.

 

Disa pretendojnë se limonët ndihmojnë në tretjen e ushqimit, dhe ndërsa disa nutricionistë kanë hedhur poshtë idenë se limonët dhe uji i limonit ndihmojnë në humbjen e peshës, limonët janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të shtuar aromë në ujë nëse jeni duke u përpjekur të mbani të hidratuar, pa pasur nevojë për sheqer.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *