Avokado një super frut!

Sikur të kishit nevojë për një arsye tjetër për të dashur avokadon, le të hedhim një vështrim në disa nga arsyet që duhet të jeni shumë të ngazëllyer për to. Sipas një studimi , një avokado jo vetëm që përmban sasi të larta të vitaminës E, kaliumit dhe hekurit, por ato janë gjithashtu të pasura me yndyrë. Pse është mirë, pyet? Sepse është yndyrë e pangopur dhe është lloji që ndihmon në uljen e kolesterolit.

Ka edhe më shumë, gjithashtu. Kaliumi në avokado ndihmon në menaxhimin e presionit të gjakut dhe luftimin e lodhjes, dhe ato gjithashtu janë të pasura me acide yndyrore omega-3, të cilat ju ndihmojnë të zvogëloni rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ekzistojnë edhe vitamina B6, C dhe D, të cilave ju duhet sistemi imunitar për t’ju mbajtur të shëndetshëm. Disa nga llojet e yndyrës në avokado madje janë treguar se ndihmojnë në mbrojtjen nga lloje të caktuara të kancerit.

Avokadot kanë shumë kalori – mund të përmbajë rreth 400 – por si pjesë e një diete të shëndetshme, ato janë të domosdoshme. Provojeni për mëngjes si tost avokado, ose të mbushur me një vezë dhe të pjekur.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *